פורום קניין רוחני, פטנטים וזכויות יוצרים - בהנהלת עו''ד נח שלומוביץ'


נושא
מחבר
תאריך ושעה

17/12/2017 14:39
שלום רב, אני בעל עסק , ומנהל פרסום שוטף בפייסבוק עם פוסטים ומאמרים שאני כותב ותבניות שאני בונה, הבוקר גיליתי שיש מישהו שבתחום שלי ובאזור שלי החליט בחודשים האחרונים לשכתב את התבניות שלי אפילו הסלוגן של הלוגו שלי משוכתב שם אין ספק שיש העתקה , כמובן שזה מחמיא אבל כשזה עובד בשוק של תחרות אני חושב שזה צריך להפסיק. מה אתם מציעים לעשות? האם יש מקום לתביעה? ומה הפרוצדורה?

חג חנוכה שמח!
17/12/2017 15:39
לר ברור כל כך מה מהדברים שלך הוא העתיק.
אפ הוא העתיק סימן מסחר שלך, בהחלט ניתן לתבוע אותו.
אם הוא העתיק מאמרים, או טקסטים אחרים שכתבת בהחלט ניתן לתבוע אותו.
רעיונות אם זאת לא מוגנים כך שאם הוא כתב טקסט משלו המסיע את אותם הרעיונות המובעים בטקסט שלך הרי שהוא לא הפר אף זכות.
לגבי הלוגו שלך, אני מניח שלא רשמת אותו כסימן מסחר, ומציע לך להתקשר אלינו ולבקש ייעוץ לגבי הרישום שלו.
בכל מקרה המבחן של העתקה הוא האם לקוח רגיל יכול לטעות בין הלוגואים שלך ושלו.

נשמח לייעץ לך לגבי מיצוי זכויותיך.
10/12/2017 13:41
צהריים טובים,
לפני כ 4 שנים פניתי לחברה שמייצרת אבי טיפוס לפטנטים לייצר עבורי מוצר מסויים. קיבלתי מהם הצעת מחיר ובסופו של דבר לא התקדמתי עם החברה הזו. אתמול במקרה נכנסתי לאתר החברה וראיתי שהם יצרו הדמיה של המוצר ואף מציגים אותו באתר שלהם. האם יש לי זכויות כלשהן שכן הרעיון למוצר היה רעיון שלי (יש לי את הצעת מחיר מהם עם פרטי המוצר שהזמנתי מהם)?
12/12/2017 11:55
האם הם חתמו על התחייבות לסודיות מולך?
בכל מקרה. בהחלט יש לך עילה לתביעה כנגדם,
אולם השאלה הגדולה היא האם יש ערך כספי משמעותי לתביעה כזו. שאלה שהתשובה עליה נעוצה בשני מרכיבים, האחד הוא פוטנציאל הרווח שלך מהפרויקט (בהנחה ומימשת אותו, או שנמנעת לממש אותו רק בגללם) השני הוא הרווח שהם עשו מהעניין בין אם מעשית ובין אם מעצם ההצגה של הרעיון באתר.
אם אתה מעוניין לפעול כנגדם, בין אם לצורך הסרה של ההדמיה ובין אם אתה חושב שיש מקום לפיצוי כספי, אתה מוזמן לפנות ולקבל ייעוץ פרטני באמצעות הכפתור באתר, או להתקשר ולהשאיר פרטים ונחזור אליך.
03/12/2017 13:14
יש לי אתר ביקורות על תרופות מרשם (כגון טרמדקס,סטיבקס,אסיוול וכ'ו) משתמשים כותבים ביקורות משמיצות על התרופות (סימני מסחר רשומים מן הסתם) הביקורות אונינימיות (מן הסתם) האם חברות התרופות יכולות לתבוע את האתר שלי על זה שאני רק מזכיר את הסימני מסחר שלהם? או פוגע להן בסימני מסחר (לדוגמה משתמש רשם שטרמקדס היא תרופה חרא ושהוא מאחל לרופאים שיתנו אותה לילדים שלו וש "החרא הזה" לא צריך להיות חוקי בכלל לעומת קנביס וכ'ו כו') זה פוגע במוניטין של התרופות האלו אין ספק, אבל האם יש מקום לתביעה נגדי? השאלה היא אם להוריד את החלק הזה באתר או לא. תודה חברים
03/12/2017 20:06
הבעייתיות היא לא בשימוש בסימן המסחר, משום ששימוש אמת מותר. דהיינו כמשדובר על תרופה איקס מותר לקרוא לה בשם איקס. יש שאלות שעולות מעצם פרסומם של דברים שמהווים לשון הרע.

ביקורת הוגנת מותרת. השתלחות, שהיא לא עניינית, או נקיטה בשפה שלא בהכרח נחוצה יכולה להעמיד אותך בסיכון של תביעה.
29/11/2017 15:20
שלום אני מעוניין לרשום מדגם בישראל לעיצוב של מוט סלפי
30/11/2017 10:30
שלום.
אם אתה מחפש ייצוג בהגשת הבקשה תתקשר אלינו, או לחץ על הכפתור האדום ייעוץ אישי.

אם אתה רוצה להגיש לבד, תוכל למצוא את רשימת הסיווגים גם באתר רשות הפטנטים וגם באתר WIPO תחת מסמכי אמנת האג.
28/11/2017 13:28
שלום,

האם זה חוקי לכתוב בתוך תקנון שמסתתר בלינק מתוך עמוד תנאי ההחזרה שאין החזרות או ביטולי עסקה במסגרת מבצע כלשהו באתר קניות מקוון?

כלומר אני מנסה להבין אם זה בכלל משנה שהאתר מודיע שאין החזרות או ביטולים, האם זה חוקי להכריז שאין החזרות / ביטול רכישה בשום אופן?

תודה מראש על תשובתכם.
29/11/2017 09:05
תקנונים של אתרים בכלל וביניהם גם של אתרי מסחר, הם החוזה המחייב בין הלקוח ובין מפעיל האתר, או מי שמנהל את העסקים שבו.
כמובן שאם יש פגם בתום ליבו של המפעיל בדרך בה הוא מציג או לא מציג את התקנון, זה עשוי להיות לרעתו, מאידך אם יש הפניה לתקנון תמיד מומלץ לבדוק אותו ולראות מה קובעים התנאים שבו.

דבר נוסף, החזרת מוצרים מעוגנת בחוקי הגנת הצרכן, ולכן אם ההוראה שבתקנון סותרת את החוק אזי החוק גובר, ולכן כדאי גם לבדוק את חוקיות התקנה בהתאם לחוקי הצרכנות כפי שמפורסמים במספר מקומו בין השאר באתר הרשות להגנת הצרכן.
26/11/2017 08:51
שלום,

אני מעוניין להקים אתר אינטרנט שבו אני והמשתמשים באתר נסקור אירועי ספורט שהיו בימים האחרונים ויהיו בימים הקרובים. האתר יציג פרסומות מגוגל על מנת להכניס כסף ולאפשר את קיום האתר.

כמובן שאם המיזם יקרום עור וגידים, אפנה לעורך דין, אבל אני מעוניין להבין קודם כל את הבסיס. האם קיימות בעיות אקוטיות?

הרעיון שיהיה מדובר באתר תוכן (editorial) שבו נכתוב תוכן חדש וייחודי ותמונות אשר אקנה מאתרי תמונות מוכרים (shutterstock למשל). באתר גם אזכיר את שמות הקבוצות, למשל קבוצות מה NBA, ונכתוב על משחקים שהיו, משחקים שיהיו, חילופי שחקנים ועוד. למעשה זה אמור להיות כמו כל אתר ספורט חדשותי שקיים בעולם.

אשמח להבין מה מותר ומה אסור ומול אילו בעיות אני עומד?
26/11/2017 09:10
באופן עקרוני מידע חדשותי כשלעצממו אינו מוגן בזכויות יוצרים.
סמלים של הקבוצות מוגנים בסימני מסחר, אבל אם השימוש בהן הוא רק לסימון של הקבוצות, ואין חשש לניצול של הסמלים לצורכי מכירת מוצרים או שירותים, אפשר יהיה לחסות בהגנות של החוק.

לגבי תכנים ממוחזרים מתחילה בעיה, בין אם המדובר בצילומים, וידאו, או כתבות שנכתבו על ידי כתבים או כותבים אחרים. תמיד תהיה בעיה להשתמש בהם.
22/11/2017 19:30
שלום, שאלה בנוגע לקניין רוחני / trademark:
אנחנו מעוניינים לייצר פרסומת עם הדמות של באטמן. מדובר בפרסומת מצולמת ולא מצוירת, אם זה משנה, שהולכת להיות מפורסמת באינטרנט. לא בטלוויזיה. בישראל.
האם מישהו כאן יודע מה ההגבלות בנושא הזה?
כמו לדוגמא אם מותר להשתמש בדמות עצמה מבלי לומר את שמה, וכו'.
22/11/2017 20:41
באופן עקרוני דמויות מוגנות בזכות יוצרים.
ולכן שימוש בהן בפרסומות חושף את המפרסם ואת יוצר הפרסומת לתביעה.

ניתן לקרוא על כך בהרחבה בפסק הדין רוי אקספורט קומפני, נגד מפעל הפיס, שם עשה מפעל הפיס שימוש בדמות הנווד של צ'ארלי צ'פלין, בכיכובו של ספי ריבלין. והם חויבו בפיצויים לבעלי זכויות היוצרים.
פטנטים
22/11/2017 18:45
ערב טוב,
אשמח לדעת איך אוכל לברר בעניין פטנט, איך אני יכול לברר האם יש לחברה מסויימת פטנט על פריט ספציפי שהם מוכרים?
(החברה היא אמריקאית, באתר שלהם יש רשימת פטנטים שלהם, האם זה מספיק? האם יש סיכוי שהם משתמשים בפטנט של מישהו אחר והפטנט לא רשום באתר שלהם?)
המון תודה לעזורים!
RE: פטנטים
22/11/2017 20:36
בהחלט ייתכן שהם משתמשים בפטנטים שלהם או שיש להם רישיון בפטנטים של אחרים.
ישנן מספר דרכים לברר את רשימת הפטנטים שלהם, אבל חשוב יותר להבין מה באמת מכסה כל פטנט, ובאילו ארצות יש להם פטנט.
21/11/2017 04:13
חברה זרה (ללא סניף בישראל) מפירה זכויות יוצרים, חברה ישראלית מיבאת את המוצרים שלה לישראל. האם החברה המיבאת נושאת באחריות במקרה של הפרת זכויות יוצרים? (בדומה לכך שבדיני האחריות היבואן נחשב היצרן), האם ניתן למנוע את שיווק המוצרים שמפרים זכויות יוצרים בישראל? (ההפרה היא הפרה מאוד קונקרטית ובסיסית, היא מתרחשת בכל העולם, אין ספק שהיא מתקיימת)
21/11/2017 15:38
לא כל כך ברור השימוש במושג האחריות. השאלה בזכויות יוצרים נוגעת להפרה. אם יש הפרה מצד החברה היבואנית אזי היא כנראה שתחול עליה חובה לחדול מההפרה ואולי אף לפצות את בעלי הזכויות.
הפרה מוגדרת כעשיית מעשה שהזכות הבלעדית לעשותו שמורה לבעלי זכות היוצרים.
20/11/2017 07:28
האם תמונות שצולמו בשיתוף פעולה (צלם, דוגמנית,מאפרת) ניתנות לפירסום ללא קרדיט לאנשי המקצוע?
והאם לצלמת יש זכות לפרסם את התמונה שהיא צילמה ושאני איפרתי בה,בפוסט פרסום של שיתוף פעולה חדש (סדנת צילום איפור וסטיילינג) בין הצלמת שצילמה את התמונה ובין מאפרת אחרת (לא זאת שאיפרה באמת בתמונה)?
20/11/2017 09:06
זו שאלה מורכבת ומעניינת. והיא האם האיפור עצמו נהנה מזכות יוצרים.
משום שבאופן עקרוני זכויות היוצרים בתמונה שייכים לצלמת, מאידך אם האיפור עצמו נחשב מעשה אמנות, הרי יש כאן צילום של יצירת אומנות ויש לבחון אותו בתנאים אלה.
בכל מקרה אם מישהו אחר (מאפרת אחרת) מקבלת קרדיט על איפור שאת עשית, יש מקום לתביעה ולשינוי המצב.
16/11/2017 09:33
שאלה בנוגע להוצאת דיבה:

האם פרסום תכתובת פרטית (בדואר אלקטרוני) כלשונה וככתבה, בצירוף פרטי הכותב, נושא סיכון של הוצאת דיבה?

הכוונה היא שכולם יקראו מה כותב בן בליעל מסוים, המתראה כאיש תרבות וכיועץ ומאמן לחיים, המגלה את פרצופו האמיתי המכוער בשלל קללות, נאצות, איומים (המצחיק - לפרסם את הדברים, אך כשזה בא ממני הוא נלחץ קשות) ושפה מלוכלכת ברמה הכי נמוכה שאפשר.

אני שוקלת זאת כדי להזהיר אנשים מתחומי עיסוקו כדי שיכירו את הפן המוסווה שלו. אבל הוא בתגובה מאיים שיתבע על הוצאת דיבה בגלל פגיעה בעיסוקו.

האם יש לו עילת תביעה בהתייחס להגנה המרכזית: אמת דיברתי, וכן טובת הציבור הצריך לדעת?
17/11/2017 09:19
אם מתקיימת הגנת אמת דיברתי ויש אינטרס לציבור, או אינטרס כשר של המפרסם, הרי שלכאורה יש לו עילת תביעה, ולך יש עילת הגנה טובה.

08/11/2017 04:07
שלום. אני מוכר תמונות שאני מצלם באינטרנט. את רוב התמונות אני מצלם במקומות ציבוריים.
האם אני יכול למכור תמונות(שצילמתי) של:
1. אוכל במסעדה?
2. כלי אוכל(ללא לוגו)?
3. ספסלים, גדרות, שולחנות וכו' במקום ציבורי?
4. מוצר(דוריטוס לדוגמה) בלי הלוגו?
האם אני צריך לבקש אישור מהעירייה להשתמש בתמונות?
מה מותר לצלם ולמכור במקום ציבורי?
באופן כללי אני די שובר את הראש בנושא הזה. אני לא מצליח להבין מתי מותר ומתי אסור? האם יש טיפים או הסבר מתומצת של מה מותר ומה אסור?
08/11/2017 11:49
בצדק ציינת שהנושא מורכב ואין כללי אצבע.
באופן עקרוני יש לך חופש אמנותי. וזה כולל גם צילום של מוצרים שיש בהם סימן מסחר. עם זאת, יש לוודא שברור שהצילום הוא בעל אופי אומנותי, ולא שסימן המסחר ישמש אותך ככלי לקידום ההמכירה של הצילום.

יש שאלה לגבי יצירות מסוימות, האם ניתן לצלם אותן. בדרך כלל אסור לצלם יצירות, אולם ישנו חריג הנוגע לאמנות שימושית, ולפסלים המוצבים ברשות הרבים, לכן יש להניח שספסלים, גדרות וכד', עונים על ההגדרה של אמנות שימושית המוצבת ברשות הרבים ושניתן לצלם אותה.
בכל מקרה כשעולה שאלה תמיד עדיף להזהר או להיוועץ פרטנית ביחס לצילום מסוים.
08/11/2017 15:02
תודה על התשובה.
כשכתבת מותר לצלם, הכוונה למטרה מסחרית. נכון?
רציתי לדעת בנוסף אם מותר לצלם מוצרים(דוריטוס מפוזר בצלחת לדוגמה), בלי שרואים בתמונה איזו חברה יצרה את הדוריטוס, או איזו חברה ייצרה את הצלחת, ואח"כ למכור את התמונות. במילים אחרות, האם מותר לצלם מוצרים ולמכור כל עוד אין את הלוגו של החברה בתמונה. לדוגמה: רכב בלי הסמל והדגם של החברה, כוס קפה של Starbucks בלי שרואים את הסמל שלהם וכדומה.
09/11/2017 10:00
השאלה היא מה המטרה המסחרית.
צילום אמנותי, יכול להנות מהגנה לא צילומים מסחריים אחרים.
וכמובן צריך לבדוק כל נושא לגופו.
לצערי אין על זה תשובות חד משמעיות. כולל צילום של חטיף ללא האריזה שלו, שיכול להחשב להפרה של סימן המסחר בתנאים מסוימים.
09/11/2017 12:44
תודה על התשובה. ומה עם אוכל מבושל? ומה עם צילום של אוכל בתוך צלחת מזכוכית בלי שם של חברה, על רקע של מפה בלי שם של חברה לדוגמה?
09/11/2017 12:52
קשה לענות מבלי לראות את התמונה.
לכן אני חושב שכדאי לך לפנות לקבל ייעוץ משפטי מסודר, באופן שיסיר את הספקות, ויאפשר לך לפעול בצורה שלא תפר זכויות.

08/11/2017 07:25
אני סטודנטית צעירה שנאלצת לתבוע חברה מסחרית בינונית בבית משפט לתביעות קטנות (חוק הספאם).

אני רוצה שקרובת משפחה שלי תלווה אותי בזמן הדיון ואולי גם ותטען בשמי, אך לצערי הדיון נקבע ממש שבועות ספורים אחרי שהיא אמורה להתחיל התמחות במשפטים.

האם מותר לה להתלוות אליי לדיון? מה מותר לה לעשות אם היא מתלווה? (לשבת בצד ולכתוב לי דברים במהלך הדיון? לטעון בשמי?) האם ההגעה שלה תאפשר לצד השני לשלוח נציג עורך דין?

תודה!
08/11/2017 11:52
השאלה היא שאלה בתחום סדרי הדין ולא בתחום הקניין הרוחני, אולם בכל מקרה הדין הוא שבבית משפט לתביעות קטנות לא אמור אף צד לקבל ייצוג.
יתר על כן, לאדם שאינו בעל רישיון עורך דין, גם אם יש לו השכלה משפטית, אסור לייצג כלל אדם אחר.
מותר כמובן לכל אדם להתלוות אליך, אולם לגבי ייצוג שלך כפי שאמרתי הוא בעייתי.
יש לקחת בחשבון שמולך ניצבת חברה, כך שיתכן שבכל מקרה היא תבקש רשות להיות מיוצגת.
07/11/2017 12:23
אודה לעזרתכם האם יש פה קייס מוצק או לא.
אני משווק שותפים של אתרים כמו אמזון, עליאקספרס ועוד
יש לי אתר מאוד גדול ובעזרת כח הקניה של הקונים אני משיג קופונים בלעדיים לחברי האתר שלי
יש קבוצה בפייסבוק שמעתיקה את הקופונים, את המלל, את בחירת המוצרים את הכל.
זה נמשך שנים. יש מאות או אלפי דוגמאות כמו זו שצירפתי
הבחור רק משנה את הלינק ללינק שלו ואז מקבל את עמלות השיווק לעצמו.

תודה לעוזרים
07/11/2017 12:46
לא כל כך ברור מה החומר שהועתק.
בכל אופן העתקה של יצירה מוגנת מהווה הפרה של זכות יוצרים.
אם הקופונים, הם בעלי אופי ייחודי, ויש בהם יצירתיות גרפית או מילולית, שהיא מקורית הרי שניתן לתבוע על העתקה שלהם.
02/11/2017 14:06
העלו תמונה שלי עם חברה לעיתון בלי לקבל אישור ממני או מחברה.
עכשיו התמונה נילקחה מהפרופיל שלי (הפרופיל שלי גם בפייסבוק וגם באינסטגרם סגור רק לחברים)
כשפננו לעורך הראשי של העיתון ושאלנו על סמך מה ובאיזה אישור הם העלו את התמונה במיוחד כשהתמונה העלתה בפרופיל סגור, הוא ענה שהכל חוקי ושכנירא הוא חבר שלי בפייסבוק או עוקב אחריי באינסטרגם (לא ברור מאיפה בדיוק נילקחה התמונה)
וכך הוא לקח את התמונה והישתמש בה.

האם זה חוקי ואם יש אפשרות לתבוע את העיתון?
(קיים מספר אנשים נוספים שאני מכירה שהתמונות שלהם הועלו לעיתון ללא אישורם)
06/11/2017 09:15
באופן עקרוני אסור לצלם תמונה בלי רשות, וניתן לתבוע מהעיתון להסיר את התמונה.
אבל יש חריגים, ביניהם מתן רישיון על ידי רשת חברתית.
אם בהתאם לתקנון של פייסבוק או אינסטגראם הם נטלו את התמונה יתכן ויש להם הגנה.
מומלץ לכן לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין העוסק בתחום, כדי למצות את זכוייתיך.
30/10/2017 10:29
היי, עכב התנהלות לא נעימה עם בית ספר שלקחתי קורס בו, השארתי דירוג שלילי בדף הפייסבוק שלהם, המנכל התקשר באופן אישי ודרש שאוריד את הפוסט אחרת יתבע אותי על הוצאת דיבה. "מקום של רמאים ושקרנים! רמת לימודים נמוכה! כיתות מפוצצות רק להכניס יותר כסף! בקושי יש זמן למורה לעבור בין כולם ולהסביר לכולם. מכשור לא תמיד תקין, ישן ברובו. זמן תרגול מועט למי שאין מכונות בבית או מורה שיכולה להסביר! הישמרו נפשותיכם! לוקחים מלא כסף על כלום!!" התייעצתי על הדברים ונראה שאין כאן הוצאת דיבה, תקנו אותי אם אני טועה. האם יש עילה לתביעה? - חייבת לציין שאני בבירורים לתביעה משפטית נגדם.
30/10/2017 11:13
הדברים שכתבת הם ללא ספק לשון הרע.
השאלה היא האם קיימת לך אחת ההגנות שהחוק מציע להגן על פרסומים שהם לשון הרע.

הכללים שיכולים להגן הם, ראשית ביקורת הוגנת בשפה יפה ולא משתלחת.
בנוסף על כך שיש אינטרס לציבור לדעת.
או שיש לך אינטרס לגטימי בפרסום,
והכי חשוב שיהיה מדויק ונכון לחלוטין דהיינו פרסום של אמת.: עבור אל עמוד