UA-88826613-1

פורום קניין רוחני, פטנטים וזכויות יוצרים - בהנהלת עו''ד נח שלומוביץ'


נושא
מחבר
תאריך ושעה

28/11/2018 13:00
אם אני לוקח סלוגן מוכר, משנה אות אחת ויוצר משמעות שונה., האם אני מוגן מבחינת זכויות יוצרים או שמא עירום לתביעה?
ובכלל, עניין זכויות יוצרים לגבי סלוגנים המתנוססים על כרזות, סטיקרים חולצות, צמידים, איך עובד כל הסיפור.

באם אני מעתיק, 60-70% נשען על המקור, מעתקים ממני.

איך פועלים נכון בכדי לא להיות חשוף לתביעה? (ברור שלהיות מקורי ליצור יש מאין, אך ישנה האפשרות להשראה/השפעה, בהתבסס על משהו יש מיש ולהעתיק X% מיצירה קיימת)
28/11/2018 14:49
נושא הסלוגנים מערב בדרך כלל שני תחומים. תחום אחד הוא תחום זכות היוצרים, הסלוגן יכול להיות מוגן כיצירה ספרותית. ותחום המוניטין הכולל סימני מסחר, גניבת עין עשיית עושר ועוד.

בשתי מערכות הדינים הללו קיימים כללים רבים, שנוגעים למותר ולאסור. ככלל, אסור להפר יצירת יוצרים, ואסור להשמש בסלוגן של מישהו.
אם עושים שינויים, נבחנת השאלה מה מהות השינויים, האם זו יצירה אומנותית, שיש לה אמירה, האם זזה מוצר שנמכר ויש לו תפוצה מסחרית, האם השינוי מכבד את היצירה המקורית, ועוד שאלות רבות וסבוכות. לכן מומלץ לקבל ייעוץ משפטי פרטני, לפני שעושים שימוש בסלוגן של מישהו, גם אם זה תוך שינוי, כדי לוודא מה הסיכונים המשפטיים. או אם זה לא מצדיק השקעה בייעוץ - ללהימנע מעשייה כזו.
26/11/2018 08:22
שאלה קטנה. אם אני עושה לוגו עם כיתוב unlimited creativity האם חברה ששמה כזה או רשמה את סימן המסחר שלה עם מלל כזה יכולה לתבוע על "שימוש במלל הזה " לי זה נשמע לא הגיוני כי המון חברות ואנשים משתמשים במלל הזה. איך זה עובד לגבי לוגואים שרשומים כסימן מסחרי ולוגואים שאינם רשומים כסימן מסחרי זה קצת מבלבל העניין אשמח אם תוכלו לענות.
26/11/2018 11:58
יש המון כללים שנוגעים למשמעותו של סימן מסחר רשום, וסימן מסחר שאינו רשום.
על מנת ללמוד על חלק מהם אפשר להכנס לאתר האינטרנט שלנו, או לאתר הסרטונים שלנו patentim.net, וללמוד על חלקם.
באופן עקרוני סימן מסחר אמור לסמל את המוניטין של מישהו במוצרים שלו, אם מישהו רשם סימן מסחר הוא יכול למנוע מאחרים להשתמש באותו סימן גם אם עדיין לא רכש לעצמו מוניטין, אם מישהו רשם סימן שלדעת אדם אחר לא היה צריך להרשם, כי הוא מקובל במסחר, או גנרי בצורה אחרת, ניתן להגיש תביעה בבית הדין של רשם הפטנטים ולבטל את אותו הסימן.
14/11/2018 09:14
במסגרת קורס באונ', שעוסק ברפואה בעידן הטכנולוגיה נתבקשתי להגיש עבודת סיום שהיא למעשה המצאת סטארט אפ. מדובר בתכנון מ-א' עד ת' כולל אפיון מלא, ניתוח הרעיון ואף פרק העוסק ברגולציה.

העבודה תוגש למרצים שהם גם בכירים בחברות העוסקות בתחום.

השאלה שלי בעצם היא איך אני מגן על הרעיון שלי, כי בשנה שעברה נתנו לסטודנטים שהצטיינו מלגות (שלא שוות עשירית מהרעיון) והאונ' התחילה בפיתוח הרעיון לעצמה.

הטענה של האוניברסיטה היא כמובן שברגע שמוגשת עבודה הזכויות עליה שייכות למוסד.

האם זה נכון? האם אפשר להחריג עבודות בהסכם מסוים?

תודה מראש.
14/11/2018 09:25
השאלה תלויה לחלוטין בתקנון המוסד האקדמי בו אתה לומד. אם על פי התקנון זכויות הקניין הרוחני בתוצרים הם של האוניברסיטה, אז הקניין אכן של האוניברסיטה.
אם הנושא הוא כזה שיכול להיות נושא לבקשת פטנט, הרי שתמיד תוכל להגיש בקשה לפטנט לפני הפרסום, זה בהחלט יכול לעזור כנגד אנשים אחרים שיחשפו לפרויקט וירצו לפתח אותו, אבל זה לא ימנע מהאוניברסיטה אם תרצה לטעון לבעלות בפטנט.
לכן המפתח לזכויות נמצא בתקנון, שאותו תוכל לבקש ולקבל מרשויות האוניברסיטה.
11/11/2018 03:15
לכבוד נוח שלומוביץ' שלום רב,
אני סטודנט תואר ראשון לפילוסופיה ולדעתי פתרתי בעיית יסוד בפילוסופיה של ההכרה (בעיית האינדוקציה), ויש לך השלכות לפילוסופיה של המדע והלוגיקה, ואין עושים מדע. קצת דומה לחידוש במהפכה המדעית שיש לבצע ניסויים כדי לאשש תיאוריות.
איך אני יכול לשמור על המצאה על שמי בצורה הטובה ביותר, לשם קבלת מלגות/פרסים וכדומה?
בתודה,
אופיר
14/11/2018 09:22
זו שאלה מאד מורכבת, וקשה לענות עליה, במסגרת הזו.
באופן עקרוני, הכלל הוא שעל תגליות מדעיות, או על אמצאות שאינן אלא תהליך חשיבתי, לא ניתן לקבל פטנט.
לכן ניתן לקבל זכות יוצרים על מאמר, אבל לא על התוכן שלו, זאת אומרת מישהו יוכל לנסח את התיאוריה באופן שונה ולהשתמש בה.

לעומת כל אלה, אם יש שימושים מעשיים לא מדעיים טהורים לתיאוריה, הרי שעל שימושים כאלה ניתן לקבל פטנט.
כמו כן כדאי מאד לפרסם מאמרים שיבטיחו לפחות את הקרדיט על התיאוריה.
נשמח לייעץ בצורה ספציפית יותר אם תרצה לפנות בעניין.
07/11/2018 18:42
היי

מה הדין לגבי שימוש מסחרי בתמונה היסטורית של אדם שנפטר מבחינת הגנת הפרטיות?
07/11/2018 20:48
בשנת 2005 הוגשה הצעת חוק שלפיה יורחבו ההגנות על הגנת הפרטיות גם על הפרטיות של אדם שנפטר.
סופו של דבר בתיקון שנעשה בשנת 2011, נדחו רוב חלקי ההצעה, וההגנה נשארה אך ורק על צילום של גופה של אדם שנפטר, ולא על פיגעה אחרת בפרטיות.
בהעדר הוראה כזו בחוק הפרטיות, הרי שחל העקרון שלפיו אדם הוא בעל זכויות וחובות מרגע לידתו ועד פטירתו, ולאחר מכן אין לו זכות לפרטיות.
08/11/2018 08:10
תודה רבה!

ומה לגבי זכויות יוצרים בתמונה? האם ניתן לעשות שימוש בתמונה אם היוצר מת לפני מעל 70 שנה?
בעיה עם תמונה
04/11/2018 09:29
היי.
תמונה שצילמתי והעלתי לאינטרנט ברשיון CC BY SA 3.0 היתה בשימוש בטקס הדלקת המשואות, ולא קיבלתי קרדיט (חיכיתי לסוף הטקס בשביל זה). אני חיכיתי עם הנושא כמה חודשים כדי לא לעורר אי נעימות (אני בן משפחה של אחד מהמדליקי משואה). האם יש לי איזה קייס משפטי כנגד המדינה או גוף ההפקה שלה? האם יש עורכי דין שמתעניינים בקייס שכזה? אני אשמח לייעוץ בפרטי אם מישהו מעוניין לעשות לי סדר בדברים.
RE: בעיה עם תמונה
04/11/2018 11:19
באופן עקרוני, סוג הרישיון הוא כזה שמחייב מתן קרדיט.
אי מתן קרדיט, פוגע בזכות המוסרית של הצלם ומזכה בפיצוי.

שיהוי, הוא בעל משמעות כשמבקשים צו מניעה, לא כשדורשים פיצוי בדיעבד.
אם תהיה מעוניין לבדוק את האופציות למיצוי הזכויות נשמח לעמוד לרשותך, באחת מדרכי ההתקשרות. כאן באתר.
24/10/2018 13:11
שלום רב
חברת מיתוג ערכה עבורי דף נחיתה ודף עסקי בפייסבוק. סיימנו את ההתקשרות בינינו. כעת היא מסרבת להעביר אותם לרשותי.
מה עושים? האם הם בבחינת הקניין הרוחני שלי?
24/10/2018 13:30
תלוי מה התכנים ומהן הזכויות שקיימות. וכן מה נקבע בהסכם שביניכם. יש מספר זכויות שיכולות לחיות במקביל ולכל אחד יהיה סוג אחר של זכויות באותו הרכיב. למשל סימן מסחר של עסק. סימן המסחר שייך לעסק, מצד שני זכויות יוצרים בעיצוב הסימן יכול להיות שיהיו שייכים לגרפיקאי שעיצב אותו לכן השאלה מורכבת ובדרך כלל תלויה בסוג ההסכם שאליו הגעתם לפני תחילת העבודה,
24/10/2018 13:33
זה העניין. לא כתוב על הנושא דבר בחוזה
24/10/2018 13:36
לכן השאלה מורכבת מאד וקשה לתת עליה תשובה שתתיחס בהכרח לכל הפרטים שנמצאים בחומר שהוזמן. באופן עקרוני הכלל הוא שביחסי ספק מזמין - זכויות היוצרים נשארות של הספק ולא עוברות למזמין. כן ברור שהמזמין מקבל את כל הזכויות שנוגעות לעצם השימוש שלמענו הזמין את השירות או המוצר שהזמין.
24/10/2018 13:47
תודה רבה
24/10/2018 09:35
היי.
עשיתי שימוש בתמונה מגוגל (של מבנה) וקיבלתי תביעה מהצלם.
חייבת לציין שהייתי בטוחה שמדובר במבנה שנמצא בעיר שלי ולא שמתי לב לטעות. בטח שלא ידעתי שאני עלולה לקבל תביעה על חומר שמות בגוגל.
התובע דורש 40 אלף שקל בשביל לסיים את התביעה מחוץ לכותלי בית המשפט.
האם הדבר הגיוני? אשמח לעזרה
24/10/2018 13:29
הפרת זכויות יוצרים מחייבת בתשלום פיצוי.
הפיצוי יכול להיות לפי הנזק שנגרם לצלם או לבעל הזכויוות, או פיצוי ללא הוכחת נזק שנקבע על ידי בית המשפט. בקביעת שיעור הפיצוי יש מספר גורמים. משך ההפרה, אופי ההפרה, הנזק שנגרם בפועל, וכד'.
לעיתים חייבו בתי המשפט ללשם גם פיצויים של 100 אלף ש"ח. לפעמים רק 5,000. לכן מבלי להכיר את פרטי המקרה קשה לקבוע מה הסכום הראוי. בכל מקרה ניתן כמובן לנהל משא ומתן עם הצלם, ובהתאם להפחית את גובה הפיצוי, או להבין נכון יותר מה הציפיות שלו.
15/10/2018 08:59
שלום לכולם,
האם במידה וחבר בקבוצת פייסבוק פרסם פוסט אינפורמטיבי בקבוצה, אותו חבר כבר לא נמצא בקבוצה ונאמר לכאורה שנעשה שימוש בחלק מהדברים שכתב, האם יש לו זכויות יוצרים על הנאמר? חשוב לציין כי, לא מדובר על יצירה מקורית שהיא יצירה ספרותית, יצירה אומנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוזיקלית המקובעת בצורה כלשהי, אלא על פוסט שמכיל מידע על רכיבים של מוצר קוסמטי, מידע אינפורטיבי על מוצר מסוים כגון מה המוצר מכיל ולא דעה אישית או ביקורת סובייקטיבית. דרך אגב אותו מידע אינפורמטיבי נמצא גם באתר החברה של אותו מוצר קוסמטי ובעוד מקומות, האם אותו אדם יכול לנכס לעצמו מידע זה? האם יש מקום לתביעה על זכויות יוצרים?
15/10/2018 10:03
מידע כשלעצמו אינו מוגן בזכות יוצרים, אולם דרך הבעתו, מוגנת. לכן ניתן להשתמש במידע, לא ניתן להשתמש בדרך ההבעה.
על מנת להדגים את זה ניתן להשתמש במשפט שנכתב כאן. להעתיק אותו אסור. מותר לכתוב על בסיס המידע שלו את התשובה הבאה:
אין לאף אחד זכות יוצרים על מידע. לעומת זאת אסור להעתיק את הביטוי של אותו מידע.

המידע בשניהמשפטים זהה והוא פתוח לציבור. דרך ביטוי המידע שונה והיא מוגנת. צריך לזכור עם זאת, שככל שהטקסט יותר טכני, ומבטא באופן סתמי את המידע שהוא מתומצת וקצר, הרי שיותר קשה להגן על הביטוי שלו, כי אין דרכים רבות לבטא אותו. אולם אם מדובר בטקסט המורכב מפסקאות שונות, הכולל דוגמאות או סדר פנימי מסוים, הרי שהעתקה שלהטקסט פוגעת בזכויות היוצרים של מי שכתב אותו.
לכן - אף פעם לא כדאי לעשות קופי פייסט לטקסט. תמיד לשבת ולנסח מחדש. גם אם לוקח קצת זמן.
NDA שאלה ברשותך
10/10/2018 09:10
במידה ומבקשים ממני לכתוב תקציר מנהלים בקשר לרעיון למוצר אבל אני לא רוצה שיעשו שימוש ברעיון שלי אז אני חייב להחתים אותם על הסכם nda? או שאני יכול לכתוב משהו בתחילת המסמך לפני התקציר שאומר שקריאה של המסמך מהווה הסכמה
לא להשתמש בכל האמור בו בלי רשותי ולא להעביר אותו הלאה בלי רשותי וזה יתפוס? יש משהו כזה או שחייב nda?
תודה רבה!
10/10/2018 09:13
מה שאתה מתאר זה NDA. המשמעות של NDA היא התחייבות לשמירת סודיות, פעמים רבות שמירת הסודיות כוללת גם התחייבות שלא לעשות שימוש. אפשר ורצוי לכלול את הסוד שעליו רוצים להגן בתוך הסכם הסודיות, כדי שיהיו במסמך אחד שמאפשר לדעת מה בדיוק היקף הסוד.
חשוב מיד לזכור, שההגנה של הסכם סודיות היא מוגבלת ומומלץ מאד לבנות תיק קניין רוחני ובעיקר לנסות לקבל פטנט או לפחות להגיש בקשה לפטנט כדי להיות בטוח ביכולת לנצל באופן בלעדי את הרעיון שלך.
04/10/2018 15:36
לאחרונה גיליתי שערוץ מסחרי הוריד והעלה לשידור פומבי (במספר גופי תקשורת שונים) כתבה עליי והשתמש במספר סרטונים שלי ללא ידיעתי. ברגע שיצרתי איתם קשר בנושא, התגובה המיידית שלהם הייתה להוריד את התוכן מהאתר שלהם ולהתנצל על העניין. שאלתי היא כזו - האם בוצעה כאן עבירה על החוק בכל הקשור לכך שהעלו עליי כתבה (חיובית האומנם) ללא ידיעתי והשתמשו בסרטונים שלי ללא בקשת רשות או מתן קרדיט? האם עליי להילחם על פיצוי על מה שנעשה, הרי אין להם יכולת לטעון שהיה כאן Fair use, נכון?
תודה מראש.
04/10/2018 16:52
אם הסרטונים הם סרטונים שיצרת, וזכות היוצרים בהם היא שלך, אז מגיע לך פיצוי אם הופרה הזכות.

אם שמרת הוכחות להפרה, בהחלט ניתן לתבוע את מי שהשמש בסרטונים.
04/10/2018 20:52
תודה על התשובה המהירה. אכן שמרתי את ההוכחות. אני מעוניין לדעת כמה אפשר להוציא מסוגייה שכזאת? אחרי הכל, הכתבה שעלתה עליי הייתה חיובית ומפרגנת אך עדיין עלה תוכן שלי בגוף תקשורתי ללא קבלת אישור ממני.
תודה מראש.
04/10/2018 20:55
צור קשר, באמצעות אחד הכפתורים האדומים כאן בפורום.
אוכל לראות את החומר ולהציע לך דרך פעולה אפשרית.
27/09/2018 00:08
שלום,
אבקש לדעת האם יש קנין רוחני בכל הקשור להרצאות ולימודים? האם אפשר להראות קטע מסרט ובמיוחד האם אפשר לערוך קליפ קצר מבוסס על כמה קטעי סרטים שמביעים את הנקודה עליה אני רוצה לדבר? מה קורה באוניברסיטאות שמשתמשות הרבה בקטעי סרטים במצגות להרצאות שבתחומן? האם הן משלמות סכום שנתי להתאחדות היוצרים? איך זה עובד? תודה
03/10/2018 10:46
תודה.
האם צורכי מחקר נכללים בצרכי לימוד?
03/10/2018 10:52
כן.
הנוסח של הסעיפ בחוק הוא כזה:
"שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך."
03/10/2018 10:32
התחום העוסק בשימוש ביצירות לצורכי לימוד והוראה, הוא זה המכונה שימוש הוגן.
יש מספר שימושים שניתן לעשות ביצירות מוגנות, שנחשבות שימוש הוגן ועל כן לא מחייבות קבלת רשות מבעלי הזכויות.
שימוש בחלקים מתוך יצירה לשם הוראה במוסד חינוך, נחשבים לשימוש הוגן.
גם הצגה פומבית של יצירה קולנועית מותרת לצורכי הוראה או בחינה במוסד חינוכי.
לגבי הכנת קטעים ערוכים, הרי שאם מדובר באוסף למטרות לימודיות, שאינו בעל אופי שונה ושאין בו כדי לפגוע ביצירות, אלא רק לצטט מהן לצורכי לימוד, הרי שסביר שהדבר כלול בשימוש ההוגן המותר.
לגבי אוניברסיטאות, חלקן משלמות עבור שימוש לארגונים שונים, כאשר אותם הארגונים הם באמת בעלי הזכויות, אולם מדובר שם על תשלום על הצגה מלאה של הסרטים, ולא על שימוש בחלקים מהם.
סימן רשום
03/10/2018 09:59
מה העלויות המשוערות של רשימה של מותג כסימן רשום? אפשר לרשום גם כמה סימנים רשומים ביחד?

ומה העלויות המשוערות של רשימת פטנט? האם אפשרי לרשום פטנט על אפליקציה ייחודית?(אני רוצה לרשום על אפליקציה שאני עובד עליה פטנט, ועל כמה מהפיצ'רים שלה לעשות סימן רשום...)

תודה רבה!
RE: סימן רשום
03/10/2018 10:38
עלויות של סימני מסחר, נגזרות מהאגרה שמשולמת למשרד המשפטים ומשכר טרחה שמשולם לעורך הדין שעוסק ברישום.
סימן מסחר ניתן להגיש במספר סיווגים, וחשוב שהוא יענה על הדרישות של החוק לכשירות לרישום.
נשמח לתת לך הצעת מחיר פרטנית אם תיצור קשר כאן באתר, או באמצעות הטלפון.
02/10/2018 09:36
היי, אשמח לעזרה בנוגע לענייני קניין רוחני.

אני חלק מצוות חדש שקם, ואנחנו מעוניינים לפתוח בקמפיין ללא מטרות רווח, שמטרתו העיקרית היא העלאת המודעות להטרדות מיניות בתחבורה ציבורית.

היינו רוצים לדעת מהן זכויות היוצרים על משפט מוכר משיר, שהוא לא חלק משם השיר.

המשפט המדובר הוא ״אני לא בובה״ מתוך ״toy” של נטע ברזילי.
האם בעייתי להשתמש בו ככותרת לקמפיין?
ואם צריך לבקש אישור, למי אנחנו צריכים לפנות? ואיך?
תודה מראש על העזרה
03/10/2018 10:35
השאלה מורכבת ממספר אלמנטים. האם שורה משיר היא זכות יוצרים או לא. זה תלוי במספר גורמים. הראשון הוא עד כמה היא חלק מהותי מהיצירה עצמה. השני הוא עד כמה היא בפני עצמה כשהיא מנותקת מהיצירה בעלת אלמנטים יצירתיים ומקוריים.

בנוסף, קיימת הכרה הולכת וגוברת בעולם זכויות היוצרים להכיר בזכות לצטט באופן מובחן מתוך יצירות, כרפרנס תרבותי, בין אם לצורכי פארודיה ובין אם לצרכים אמנותיים או חברתיים (בניגוד אולי לצרכים מסחריים).
הציטוט שניגוד לפלגיאט מבליט את הקשר שבינו ובין המקור ולא מסתיר אותו.
לכן נראה על פניו שניתן לעשות שימוש כזה. מצד שני, צריך לזכור שיש זכות ליוצר שלא יעשה סילוף של היצירה שלו, כך שאף פעם לא מזיק לקבל אישור מהיוצר, במיוחד אם מדובר במטרה חברתית ראויה שיש סיכוי סביר לכך שאישור יתקבל.
16/09/2018 15:45
שלום,
אני רוצה למכור מוצרי ביגוד ישראלים באיביי ללקוחות לא ישראלים. זאת על ידי קניית פריט הלבוש בחנות ומכירתו באיביי בכמויות קטנות (פחות מ 20 יחידות בחודש). האם אני צריך איזשהו אישור מהיצרן למכור את הדגמים שלו? אם כן, איך אני כמוכר פרטי משיג אישור כזה?
תודה
17/09/2018 16:20
ככלל מותר להשמש בסימני מסחר שימוש אמת. זאת אומרת מותר להשתמש בסימני מסחר כדי למכור סחורה שבאמת הגיעה ממי שהוא הבעלים של סימן המסחר.
זאת אומרת שאם אתה מוכר קסטרו - אפשר להשמש בסימן קסטרו.
לעומת זאת, זכויות יוצרים זו שאלה יותר מורכבת לכן שימוש בתמונות של המוצרים שהזכויות בתמונות לא שלך - זה דבר שאסור, וצריך או לקבל רשות או לצלם תמונות מקוריות משלך.
17/09/2018 23:40
אז אם אני קונה בגד בחנות ומוכר אותו באינטרנט, ומשתמש בתמונות שאני צילמתי אין פה בעיה מבחינה חוקית?
26/09/2018 10:02
סליחה על העיכוב.
אין בעיה מבחינת סימן המסחר וזכויות היוצרים כן.
12/09/2018 15:34
שאלה לעורך הדין.

אשמח לדעת האם כרטיס ברכה שכתוב אליה המילה "לדוגמא" ויש לוגו של העסק ומישהי מחקה את הלוגו והמילה לדוגמא, שמה את הלוגו שלה ומעבירה בוואטסאפ זה גניבה או מותר לה?

כי פניתי אליה וטוענת שכל מי שעולה לאינטרנט פתוח לכולם אפילו שהסברתי לה שזו גניבה יצירה .שתשלם לי ואשלח לה ברכה לשימוש.

כתבה לי שארד ממנה ושאני מפריעה לה.
12/09/2018 16:01
אם הכרטיס עצמו, הוא בעל אופי ייחודי, ואת יצרת אותו. למשל באמצעות צילום שצילמת, איור שאיירת, או עיצוב גרפי ייחודי.
הרי שמדובר ביצירה מוגנת, ואם מישהו מעתיק את זה ללא רשות, הרי הוא מפר זכות יוצרים.

מומלץ לך לפנות לייעוץ משפטי כדי למצות את זכויותייך.
כמו כן, רצוי לשמור העתק או צילום של המקור ושל העותק המפר, כדי שניתן יהיה להוכיח אחר כך את ההפרה.
נשמח לעמוד לרשותך לשם ייעוץ נוסף.: עבור אל עמוד