UA-88826613-1

פורום קניין רוחני, פטנטים וזכויות יוצרים - בהנהלת עו''ד נח שלומוביץ'


נושא
מחבר
תאריך ושעה

NDA שאלה ברשותך
10/10/2018 08:10
במידה ומבקשים ממני לכתוב תקציר מנהלים בקשר לרעיון למוצר אבל אני לא רוצה שיעשו שימוש ברעיון שלי אז אני חייב להחתים אותם על הסכם nda? או שאני יכול לכתוב משהו בתחילת המסמך לפני התקציר שאומר שקריאה של המסמך מהווה הסכמה
לא להשתמש בכל האמור בו בלי רשותי ולא להעביר אותו הלאה בלי רשותי וזה יתפוס? יש משהו כזה או שחייב nda?
תודה רבה!
10/10/2018 08:13
מה שאתה מתאר זה NDA. המשמעות של NDA היא התחייבות לשמירת סודיות, פעמים רבות שמירת הסודיות כוללת גם התחייבות שלא לעשות שימוש. אפשר ורצוי לכלול את הסוד שעליו רוצים להגן בתוך הסכם הסודיות, כדי שיהיו במסמך אחד שמאפשר לדעת מה בדיוק היקף הסוד.
חשוב מיד לזכור, שההגנה של הסכם סודיות היא מוגבלת ומומלץ מאד לבנות תיק קניין רוחני ובעיקר לנסות לקבל פטנט או לפחות להגיש בקשה לפטנט כדי להיות בטוח ביכולת לנצל באופן בלעדי את הרעיון שלך.
04/10/2018 14:36
לאחרונה גיליתי שערוץ מסחרי הוריד והעלה לשידור פומבי (במספר גופי תקשורת שונים) כתבה עליי והשתמש במספר סרטונים שלי ללא ידיעתי. ברגע שיצרתי איתם קשר בנושא, התגובה המיידית שלהם הייתה להוריד את התוכן מהאתר שלהם ולהתנצל על העניין. שאלתי היא כזו - האם בוצעה כאן עבירה על החוק בכל הקשור לכך שהעלו עליי כתבה (חיובית האומנם) ללא ידיעתי והשתמשו בסרטונים שלי ללא בקשת רשות או מתן קרדיט? האם עליי להילחם על פיצוי על מה שנעשה, הרי אין להם יכולת לטעון שהיה כאן Fair use, נכון?
תודה מראש.
04/10/2018 15:52
אם הסרטונים הם סרטונים שיצרת, וזכות היוצרים בהם היא שלך, אז מגיע לך פיצוי אם הופרה הזכות.

אם שמרת הוכחות להפרה, בהחלט ניתן לתבוע את מי שהשמש בסרטונים.
04/10/2018 19:52
תודה על התשובה המהירה. אכן שמרתי את ההוכחות. אני מעוניין לדעת כמה אפשר להוציא מסוגייה שכזאת? אחרי הכל, הכתבה שעלתה עליי הייתה חיובית ומפרגנת אך עדיין עלה תוכן שלי בגוף תקשורתי ללא קבלת אישור ממני.
תודה מראש.
04/10/2018 19:55
צור קשר, באמצעות אחד הכפתורים האדומים כאן בפורום.
אוכל לראות את החומר ולהציע לך דרך פעולה אפשרית.
26/09/2018 23:08
שלום,
אבקש לדעת האם יש קנין רוחני בכל הקשור להרצאות ולימודים? האם אפשר להראות קטע מסרט ובמיוחד האם אפשר לערוך קליפ קצר מבוסס על כמה קטעי סרטים שמביעים את הנקודה עליה אני רוצה לדבר? מה קורה באוניברסיטאות שמשתמשות הרבה בקטעי סרטים במצגות להרצאות שבתחומן? האם הן משלמות סכום שנתי להתאחדות היוצרים? איך זה עובד? תודה
03/10/2018 09:46
תודה.
האם צורכי מחקר נכללים בצרכי לימוד?
03/10/2018 09:52
כן.
הנוסח של הסעיפ בחוק הוא כזה:
"שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך."
03/10/2018 09:32
התחום העוסק בשימוש ביצירות לצורכי לימוד והוראה, הוא זה המכונה שימוש הוגן.
יש מספר שימושים שניתן לעשות ביצירות מוגנות, שנחשבות שימוש הוגן ועל כן לא מחייבות קבלת רשות מבעלי הזכויות.
שימוש בחלקים מתוך יצירה לשם הוראה במוסד חינוך, נחשבים לשימוש הוגן.
גם הצגה פומבית של יצירה קולנועית מותרת לצורכי הוראה או בחינה במוסד חינוכי.
לגבי הכנת קטעים ערוכים, הרי שאם מדובר באוסף למטרות לימודיות, שאינו בעל אופי שונה ושאין בו כדי לפגוע ביצירות, אלא רק לצטט מהן לצורכי לימוד, הרי שסביר שהדבר כלול בשימוש ההוגן המותר.
לגבי אוניברסיטאות, חלקן משלמות עבור שימוש לארגונים שונים, כאשר אותם הארגונים הם באמת בעלי הזכויות, אולם מדובר שם על תשלום על הצגה מלאה של הסרטים, ולא על שימוש בחלקים מהם.
סימן רשום
03/10/2018 08:59
מה העלויות המשוערות של רשימה של מותג כסימן רשום? אפשר לרשום גם כמה סימנים רשומים ביחד?

ומה העלויות המשוערות של רשימת פטנט? האם אפשרי לרשום פטנט על אפליקציה ייחודית?(אני רוצה לרשום על אפליקציה שאני עובד עליה פטנט, ועל כמה מהפיצ'רים שלה לעשות סימן רשום...)

תודה רבה!
RE: סימן רשום
03/10/2018 09:38
עלויות של סימני מסחר, נגזרות מהאגרה שמשולמת למשרד המשפטים ומשכר טרחה שמשולם לעורך הדין שעוסק ברישום.
סימן מסחר ניתן להגיש במספר סיווגים, וחשוב שהוא יענה על הדרישות של החוק לכשירות לרישום.
נשמח לתת לך הצעת מחיר פרטנית אם תיצור קשר כאן באתר, או באמצעות הטלפון.
02/10/2018 08:36
היי, אשמח לעזרה בנוגע לענייני קניין רוחני.

אני חלק מצוות חדש שקם, ואנחנו מעוניינים לפתוח בקמפיין ללא מטרות רווח, שמטרתו העיקרית היא העלאת המודעות להטרדות מיניות בתחבורה ציבורית.

היינו רוצים לדעת מהן זכויות היוצרים על משפט מוכר משיר, שהוא לא חלק משם השיר.

המשפט המדובר הוא ״אני לא בובה״ מתוך ״toy” של נטע ברזילי.
האם בעייתי להשתמש בו ככותרת לקמפיין?
ואם צריך לבקש אישור, למי אנחנו צריכים לפנות? ואיך?
תודה מראש על העזרה
03/10/2018 09:35
השאלה מורכבת ממספר אלמנטים. האם שורה משיר היא זכות יוצרים או לא. זה תלוי במספר גורמים. הראשון הוא עד כמה היא חלק מהותי מהיצירה עצמה. השני הוא עד כמה היא בפני עצמה כשהיא מנותקת מהיצירה בעלת אלמנטים יצירתיים ומקוריים.

בנוסף, קיימת הכרה הולכת וגוברת בעולם זכויות היוצרים להכיר בזכות לצטט באופן מובחן מתוך יצירות, כרפרנס תרבותי, בין אם לצורכי פארודיה ובין אם לצרכים אמנותיים או חברתיים (בניגוד אולי לצרכים מסחריים).
הציטוט שניגוד לפלגיאט מבליט את הקשר שבינו ובין המקור ולא מסתיר אותו.
לכן נראה על פניו שניתן לעשות שימוש כזה. מצד שני, צריך לזכור שיש זכות ליוצר שלא יעשה סילוף של היצירה שלו, כך שאף פעם לא מזיק לקבל אישור מהיוצר, במיוחד אם מדובר במטרה חברתית ראויה שיש סיכוי סביר לכך שאישור יתקבל.
16/09/2018 14:45
שלום,
אני רוצה למכור מוצרי ביגוד ישראלים באיביי ללקוחות לא ישראלים. זאת על ידי קניית פריט הלבוש בחנות ומכירתו באיביי בכמויות קטנות (פחות מ 20 יחידות בחודש). האם אני צריך איזשהו אישור מהיצרן למכור את הדגמים שלו? אם כן, איך אני כמוכר פרטי משיג אישור כזה?
תודה
17/09/2018 15:20
ככלל מותר להשמש בסימני מסחר שימוש אמת. זאת אומרת מותר להשתמש בסימני מסחר כדי למכור סחורה שבאמת הגיעה ממי שהוא הבעלים של סימן המסחר.
זאת אומרת שאם אתה מוכר קסטרו - אפשר להשמש בסימן קסטרו.
לעומת זאת, זכויות יוצרים זו שאלה יותר מורכבת לכן שימוש בתמונות של המוצרים שהזכויות בתמונות לא שלך - זה דבר שאסור, וצריך או לקבל רשות או לצלם תמונות מקוריות משלך.
17/09/2018 22:40
אז אם אני קונה בגד בחנות ומוכר אותו באינטרנט, ומשתמש בתמונות שאני צילמתי אין פה בעיה מבחינה חוקית?
26/09/2018 09:02
סליחה על העיכוב.
אין בעיה מבחינת סימן המסחר וזכויות היוצרים כן.
12/09/2018 14:34
שאלה לעורך הדין.

אשמח לדעת האם כרטיס ברכה שכתוב אליה המילה "לדוגמא" ויש לוגו של העסק ומישהי מחקה את הלוגו והמילה לדוגמא, שמה את הלוגו שלה ומעבירה בוואטסאפ זה גניבה או מותר לה?

כי פניתי אליה וטוענת שכל מי שעולה לאינטרנט פתוח לכולם אפילו שהסברתי לה שזו גניבה יצירה .שתשלם לי ואשלח לה ברכה לשימוש.

כתבה לי שארד ממנה ושאני מפריעה לה.
12/09/2018 15:01
אם הכרטיס עצמו, הוא בעל אופי ייחודי, ואת יצרת אותו. למשל באמצעות צילום שצילמת, איור שאיירת, או עיצוב גרפי ייחודי.
הרי שמדובר ביצירה מוגנת, ואם מישהו מעתיק את זה ללא רשות, הרי הוא מפר זכות יוצרים.

מומלץ לך לפנות לייעוץ משפטי כדי למצות את זכויותייך.
כמו כן, רצוי לשמור העתק או צילום של המקור ושל העותק המפר, כדי שניתן יהיה להוכיח אחר כך את ההפרה.
נשמח לעמוד לרשותך לשם ייעוץ נוסף.
04/09/2018 10:46
שלום, יש לי כמה שאלות:

1. במידה וחשבתי על רעיון שאני רוצה לממש, האם אני יכול ללכת לחפש משקיעים לפני שחתמתי על פטנט? העניין הוא שחתימה על פטנט יכולה להגיע לעלויות יקרות כעבור זמן מה ואישית אני מעדיף קודם לגייס כסף.

2. אני כותב דף אודות עבור העסק, וראיתי דף עם ניסוח שמאד מוצא חן בעיני אצל חברה אחרת מתחום אחר. האם אני יכול להעתיק את הטקסט, לערוך אותו קצת ואז להשתמש בו?

3. שאלה דומה לגבי העתקת תמונות בגוגל שנערכו מאט בפוטושופ, או תמונות שהיו עם ״וואטר מארק״ שהוסר בפוטושופ. האם אפשר להשתמש בזה, לפחות בשלבים הראשונים של העסק?
04/09/2018 10:51
התשובה הקצרה היא:
1. לא
2. לא
3. לא
לגבי פטנט. עריכת בקשת פטנט אמנם עולה בכסף, אבל החשיפה של האמצאה ללא הגנה בשלב מוקדם יכולה להתברר כהרסנית לגבי היכולת לקבל פטנט. במקרים שאין ברירה הדרך להתמודד עם חשיפה כזו היא באמצעות הסכם סודיות (NDA).
לגבי שימוש בחומר ערוך. אם הטקסט שאתה מדבר עליו הוא כזה שאין לו ערך ספרותי, דהיינו אינו סיפור מסוים או בעל קווי עלילה, הרי שהדרך היא לא להעתיק אלא פשוט לנסח מחדש לגמרי את התוכן. לא באותו הסדר לא על פי אותו מודל ובמילים לגמרי שלך. אם הטקסט הוא בעל אופי סרפותי ייחודי - הרי שגם התוכן מוגן ואסור בכלל להשתמש בו.
לגבי תמונה - גם שם. צלם תמונה משלך אל תשתמש ואל תערוך תמונות של אחרים.
חיפוש סימן מסחר
03/09/2018 16:12
איך אוכל לדעת אם סימן המסחר שלי לא מפר זכויות יוצרים של מישהו אחר?
03/09/2018 16:51
בדרך כלל סימן מסחר לא קשור לזכויות יוצרים, שהם הזכויות שיש ביצירות, אלא למוניטין של אדם.
כדי לדעת אם סימן המסחר שלך לא מפר סימן מסחר של אדם אחר, חשוב לעשות חיפוש ולמצוא האם יש סימנים זהים או דומים באותו התחום.
נשמח לסייע לך לבחור סימן מתאים, שיאפשר את השימוש בו בצורה חוקית, ומועילה.
15/08/2018 15:44
שלום,
אני וחבר, שנינו הייטקיסטים. הקמנו אתר אינטרנט באנגלית שכולל המון תכנים על ספורט אמריקאי ותמונות מעולם הספורט. מן הסתם, זה חושף אותנו לענייני זכויות יוצרים וקניין רוחני. כמובן שאנחנו מנסים לעשות הכל על פי החוק. כמו כן, נקח ייעוץ מעורך דין.
בקרוב אנחנו עולים שלב ומתחילים בשיווק מאסיבי.

שאלותיי:
1. האם כדאי להקים חברה בע"מ בשלב מוקדם לפני שהבנו האם העסק מוצלח או לא?
2. האם חברה שכזו תגן עלינו מפני תביעה (אם תהיה) וירידה לנכסינו הפרטיים?
3. האם יהיה אפשר להרים לנו מסך במהירות בגלל שהחברה צעירה מאוד והיא למעשה רק אני וחבר שלי (למרות שנקח ייעוץ מעו"ד וננסה לעשות הכל לפי החוק)?
15/08/2018 16:17
התשובה מורכבת משלושה חלקים:
1. בדרך כלל אופן ההתאגדות הוא שאלה חשבונאית, שושפע בעיקר משיקולי מס, ולכן חשוב לדעת מה החשיפה הכלכלית ובהתאם מהו הצפי העסקי - ולהתייעץ על כך עם רואה חשבון.
2. בדרך כלל חברה לא יכולה להיות מוקמת רק כדי לחמוק מחובות ומאחריות. אם אלה המניעים להקמתה, הרי שמי שיתבע אתכם אותה, גם יצליח כנראה להוכיח את זה שהחברה נועדה רק לכסות על פעילות לא חוקית, ולהרים מסך.
3. בכל הקשור לקניין רוחני, הרי שאין צורך להרים מסך משפט הקניין הרוחני הוא כזה שמטיל חובת אחריות אישית על בעלי תפקידים בחברה, ככל שהם מעורבים באופן מעשי בפעילות המפרה, כך שכל תביעה תהיה ממילא גם כנגד דמויות המפתח בחברה וגם כנגד החברה עצמה.
15/08/2018 21:26
תודה על התשובה. ברשותך אחדד.
הפעילות תהיה חוקית לגמרי. יהיה לנו ייעוץ משפטי. ונעשה כל שביכולתנו כדי שהכל יהיה 100% חוקי. מדובר באתר תוכן סטנדרטי שעוסק בספורט אמריקאי, זה הכל. בהתחלה הוא לא ירוויח כסף ולא יהיו בו פרסומות אבל ייתכן שבעוד שנה נכניס פרסומות מגוגל.
עם זאת, כמו שכולם יודעים, הכל יכול לקרות. במקרה שכזה, האם עצם קיום החברה יגן עלינו, או שיוכלו להגיע לנכסינו האישיים?
20/08/2018 13:34
לא כל כך ברור לי. אם הכל חוקי, למה שמישהו יגיע אליכם?
אם יש הפרות של קניין רוחני, הרי שבתביעה אפשר להגיע גם אל האנשים שמבצעים את ההפרה, גם אם ברקע יש חברה.
20/08/2018 12:41
שלום רב.
כתבה שעלתה בעיתון השתמשה בתמונה שלי שפורסמה על הקיר שלי. האם לא קיימת הפרה של זכויות יוצרים?
ואם לא, אז האם אכן ניתן לקחת ולהשתמש בתמונות, סרטים, וטקסטים שפורסמו בפייסבוק באופן "ציבורי"? ואני לא מתייחס ל"שיתוף" אלא להעתקה.
האם יש חובה לרשום מאיפה נלקח התוכן?
האם אפשר להשתמש בזה לשימוש כלכלי? (לצורך העניין, כל סרטון ויראלי הוא שימוש כלכלי לייצור טראפיק)

תודה רבה!
20/08/2018 13:22
אסור להעתיק תמונה או חומר מוגן אחר, שלא בדרך של שיתוף.
צריך לזכור עם זאת, שאם אתה משתף תמונה בפייסבוק, למשל, אתה מעניק לפייסבוק רישיון די נרחב להשתמש, להעתיק לשמור או לעשות שימושים בתמונה (בכפוף להגדרות שלך כמובן) באופן שמקנה להם גם זכות לאפשר לאחריםי את השימוש באותה תמונה.
לכן אם מישהו קיבל רישיון מפייסבוק, להשתמש בתמונה שלך - יהיה קשה למנוע זאת. בכל מקרה, הדרך להפסיק רישיון כזה היא על ידי הסרה של התמונה מפייסבוק.
12/08/2018 12:39
קראתי כי ליצירות ממשלת צרפת אין זכויות יוצרים.
האם "העתק-הדבק" לקטעי מפות מאתר המפות הממשלתי הצרפתי ושליחתן לחברים שמטיילים מחיבת אישור כלשהו?
אין שימוש מסחרי ואין רווח.
13/08/2018 17:41
באופן עקרוני העתקה של מפות מהווה הפרה של זכות יוצרים.
על מנת לבדוק מה מצב זכויות היוצרים של מפות מסוימות שפורסמו במקום מסוים, צריך לבדוק במדיניות של אותו האתר או המקום.
ייתכן והיו זכויות והן פקעו, ייתכן שיש זכויות, ויתכן שיש זכויות אבל יש גם רישיון להעתיק או לשלב בחומר קיים, כמו למשל במפות של גוגל.
08/08/2018 06:47
שלום רב,
אני רוצה להעביר את תוכניית בניית הבית שלי בין אדריכל לאדריכל,
כלומר להפסיק לעבוד עם הראשון ולהתחיל לעבוד עם השני.
האם יש הסכם העברה סטדנדרטי שבו האדריכל הראשון מתיר לאדריכל השני להשתמש בתוכניות שהוא הכין וחותם שלא יהיו לו טענות או טבעיות עתידיות... משהו בסגנון הזה...
08/08/2018 11:34
אני לא מכיר הסכם העברה סטדנרטי. מעבר לכך, זה לא מובן מאליו שאדריכל יסכים להעביר את התוכניות לאדריכל אחר.
יש חאדריכל זכויות יוצרים בתוכניות, לכן יש לו יכולת למנוע את ההעברה. בכל מקרה, חשוב לדעת מה נחתם בהסכם מול אותו האדריכל.
בנוסף לכך קיימות הוראות של תקנות המהנדסים והאדריכלים (תקנה 12) שקובעת שאדריכל או מהנדס לא יקבלו לטיפולם שירות אם השירות היה קודם בטיפולו של אדריכל או מהנדס אחר, אלא אם יש הסכמה בכתב של האדריכל הקודם. התקנות קובעות מספר תנאים שמכתיבים את נוהל המעבר, אבל חשוב לזכור שברירת המחדל היא שאסור לאדריכל אחר לטפל, אלא אם יתקיימו התנאים.
בקשת פטנט
07/08/2018 14:44
במקרה שמצאתי בקשת פטנט שנותנת פתרון דומה לפתרון שלי, האם זה אומר שלא אוכל לקבל פטנט?
RE: בקשת פטנט
08/08/2018 11:28
השאלה היא כמובן עד כמה דומה, ובאיזה פרטים היא דומה.

בדרך כלל אם כל האלמנטים של האמצאה פורסמו כבר, במסמך כלשהו, למשל בבקשת פטנט קודמת שפורסמה - לא ניתן לקבל פטנט על אותה האמצאה.
31/07/2018 05:50
אם אני מעצב עבודה מסויימת לצורך מכירתה בתשלום, ומשתמש בעיצוב בפונטים חינמיים - האם אני צריך לשמור הוכחה לכך שהפונט הוא חינמי? בנוסף, אם רכשתי רישיון לפונט בכסף, האם אני צריך לשמור עותק מהרישיון שמתיר לי שימוש מסחרי בו?
כמו כן, מה המשמעות של פונט תחת רישיון GNU GPL גרסה 2? האם הוא מבטל את זכויות היוצרים שלי על העבודה עצמה או שפשוט מחריג את השימוש בפונט ומחייב אותי לשלוח אותו לכל דורש (בנפרד מהיצירה שלי?)

תודה רבה
01/08/2018 06:36
תמיד כדאי לשמור עותקים מרישיונות, וכדאי גם לצייד בהם את הלקוח שהזמין ממך את העבודה.
לגבי השימוש בפונטים ברישיון GPL הרישיון מאפשר לך להשתמש בעבודה שלך בפונט עצמו, או לשנות אותו. אם אתה לא משנה את הפונט עצמו לא חלה עליך שום חובה אחרת מלבד לציין שהשתמשת בפונט ושהוא תחת רישיון. את הדברים אתה יכול לציין בכל מסמך שמכיל את פרטי העבודה שלך. או דוקומנטציה אחרת שלה.
בחירת שם
30/07/2018 17:02
שלום לכולם, אודה לכם אם תוכלו לעזור לי בכמה שאלות קטנות בבחירת השם.

אשמח שתגידו לי היכן אני יכול לבדוק אם מותר לי להשתמש בשם באופן חוקי.
עשיתי חיפוש ב TM אמריקאי אך הבנתי שיש מספר חברות עם אותו השם , איך זה אפשרי?

האם במקרה אכן קיים עסק עם שם דומה, לדוגמא סאם עיצובים , יהיה מותר לי לקרוא לעסק שלי סאם אביזרים?

שאלה נוספת, האם מותר לי להשתמש בשם של עיר או מיקום בשם העסק שלי . לדוגמא (הוליסטר קליפורניה)

תודה רבה לכם
RE: בחירת שם
30/07/2018 17:49
שארלות של בחירת שם הם מורכבות, ומתחלקות לכמה נושאים.
1. האם השם שתבחר - פנוי לשימוש, באופן שלא מפר את הזכויות של אנשים אחרים.
2. האם ניתן למנוע מאחרים להשתמש בשם שבחרתי.
3. האם ניתן לרשום את השם, בפנקס סימני המסחר.
התשובה לשאלה השלישית מכילה בין השאר גם התייחסות לשתי השאלות הראשונות.
באופן עקרוני, שםפ צריך להיות כזה שיאפשר לזהות עוסק מסוים ולהבדיל בינו לבין עוסקים אחרים. לכן שימוש במילה המתארת לאחריו לא בהכרח יעזור, אם התחומים עצמם קרובים, או שהסימן מפורסם מאד.
אם מדובר בתחומים רחוקים מאד, והמילה עצמה לא קשורה או שבעל העסק לא מאד מפורסם. או כל הרכב אחר של אלמנטים שמצביע על כך שלא תהיה טעות בין העסקים, ולא יהיה חשש לשיוך של עסק אחד לשני - אפשר יהיה להשתמש בסימנים קרובים או דומים, לפעמים גם זהים.
בנוסף לכל האמור כמובן שחשוב מאד להגדיר מהי הטריטוריה שבה רוצים לפעול, משום שסימני מסחר, כמו תחומים רבים יש להם צד טריוטריאלי חזק, שגובר לפעמים על הצד הגלובאלי.
נשמח אם נחוצה לך חוות דעת ישירה יותר לגבי השם שבחרת, נשמח לעמוד לרשותך, בכל אחד מאצעי ההתקשרות שמופיעים כאן.: עבור אל עמוד